QUESTY, czyli Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to nieznakowane trasy, bezobsługowe gry terenowe, którymi można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb – pieczęć, której odbicie potwierdza przebycie trasy. Dla użytkowników questy są bezpłatne i zawsze dostępne – wystarczy ulotka lub aplikacja.
Jak realizować lekcje edukacji regionalnej z wykorzystaniem questów?
Szkolenie rozpisane na następujące terminy (edycje):
18 grudnia 2024 r. (środa): 14.00-19.00
21 grudnia 2024 r. (sobota): 10.00-15.00
Celem szkolenia jest dostarczenie nauczycielom narzędzi do realizowacji lekcje z edukacji regionalnej z wykorzystaniem podobnej formuły questu.
W zakres szkolenia wchodzą następujące bloki:
- wprowadzenie do metodologii questów oraz zapoznanie się z zasadami korzystania z portalu www.questy.org.pl;
- przechodzenie wybranego questu wirtualnego;
- zasady dobrego questu;
- praca nad przygotowanymi wcześniej przez uczestników tekstami questów i ich szlifowanie;
- przykłady zajęć lekcyjnych na podstawie questów;
- możliwości interdyscyplinarnego wykorzystania metodologii questów i gier terenowych w pracy nauczyciela i wychowawcy;
- sesja pytań i dyskusji.
Pomiędzy dwoma blokami szkoleniowymi uczestnicy będą mieli za zadanie napisanie części swojego questu na wybrany przez siebie temat. Przed kolejną sesją szkoleniową wyślą swoje prace do mentora i trenera questów, który następnie przygotuje z nich pracę na początek drugiego spotkania on-line.
Quest poprowadzi Krzysztof Florys – geograf, ekspert w zakresie turystyki dziedzictwa, certyfikowany trener questingu metodą Valley Quest. Od 2008 roku realizator wielu projektów dot. questów w Polsce (konsultacje ponad 400 tras). Współtwórca kilku mobilnych aplikacji i systemów odznak questowych. Autor badań i opracowań turystycznych, koncepcji tras turystycznych, znakarz szlaków, przewodnik i pilot wycieczek.