Z badań IBE (2015) wynika, że 10% dzieci w polskich szkołach doświadcza przemocy ze strony rówieśników w sposób częsty i regularny. Długofalowe doświadczenie przemocy ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie dziecka - może powodować choroby somatyczne, depresję, obniżone poczucie własnej wartości, spadek motywacji, izolację społeczną.
Trening Pewności Siebie (TPS) – jest metodą opracowaną przez Stowarzyszenie „Bliżej Dziecka” we współpracy z brytyjską organizacją KIDSCAPE.TPS to krótkoterminowa forma pracy grupowej z dziećmi poszkodowanymi, która kładzie nacisk na podnoszenie poczucia własnej wartości, naukę asertywności i nawiązywania pozytywnych relacji w grupie. TPS adresowany jest do dzieci z klas IV-VIII. Ważnym elementem TPS jest warsztatowa lub indywidualna praca z rodzicami, w trakcie której rodzice uczą się zasad asertywności, umiejętności pozytywnego dowartościowania dziecka i uczenia go samodzielności.
Najważniejsze efekty TPS – wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczestników treningów co najmniej 3 miesiące po zakończeniu zajęć wskazują, że dzięki Treningom Pewności Siebie:
- 40% dzieci przestało doświadczać przemocy w szkole, a większość pozostałych uczestników doświadczała jej zdecydowanie rzadziej.
- Uczestnicy mieli większe poczucie własnej wartości i więcej pewności siebie.
- Dzieci zdecydowanie rzadziej unikały szkoły i zdecydowanie rzadziej przeżywały depresję.
- W sytuacjach przemocy dzieci zaczęły używać asertywnych sposobów obrony.
Cel szkolenia:
Przygotowanie pedagogów i psychologów do samodzielnego realizowania Treningów Pewności Siebie dla dzieci poszkodowanych na terenie swoich placówek.
Tematyka szkolenia:
1. Zjawisko przemocy rówieśniczej.
2. Syndrom dziecka-ofiary przemocy.
3. Metody pomocy dzieciom poszkodowanym.
4. Trening Pewności Siebie – wprowadzenie (historia, założenia, efektywność).
5. Zasady i metody naboru dzieci do grup.
6. Trening Pewności Siebie – zajęcia dla dzieci.
7. Trening Pewności Siebie – zajęcia dla rodziców.
Wymagana jest 100%-owa obecność na szkoleniu.
Każdy uczestnik szkolenia zobowiąże się do samodzielnego przeprowadzenia minimum 5h zajęć TPS (grupowych lub indywidualnych) w ciągu 6 miesięcy od zakończenia szkolenia.
Szkolenie odbędzie się w formie warsztatowej, w wymiarze 17 godzin dydaktycznych (2 dni):
- 28.09 (czwartek) godz. 9.00-16.00
- 29.09 (piątek) godz. 09.00-16.00
Trener: Joanna Węgrzynowska - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowisk Szkolnych „Bliżej Dziecka” - współautorka szkolenia Trening Pewności Siebie oraz Metoda wspólnej sprawy wg Kena Rigbiego, od 25 lat zajmuje się problematyką agresji i przemocy rówieśniczej, psycholog, socjoterapeuta, trener PTP.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Szkolenie jest bezpłatne.