Szczegóły szkolenia
Dotowanie oświaty niesamorządowej z uwzględnieniem zmian prawnych w 2023 roku
Dotowanie oświaty niesamorządowej z uwzględnieniem zmian prawnych w 2023 roku

Zarządzanie oświatą

Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarzadzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – II etap”

przedstawiciele JST

Szkolenie adresowane jest do pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST)

Szkolenie

Zapraszamy samorządowców na 2-dniowe szkolenie stacjonarne, które odbędzie się w Centrum Szkoleniowym ORE, ul. Paderewskiego 77 w terminie 9-10 lutego 2023 roku. Szkolenie dotyczyć będzie dotowania oświaty niesamorządowej z uwzględnieniem zmian prawnych w 2023 roku (praktyczne warsztaty - przykład liczenia dotacji) oraz rozliczenia dotacji oświatowych - na co zwrócić uwagę przyjmując rozliczenie dotacji (praktyczne warsztaty - case study na przykładowym rozliczeniu).

Z jednej jednostki samorządu terytorialnego w szkoleniu może wziąć udział maksymalnie 2 przedstawicieli.

I dzień: Dotowanie oświaty niesamorządowej z uwzględnieniem zmian w 2023 roku (praktyczne warsztaty - przykład liczenia dotacji).

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy jak obliczyć i zaktualizować stawki dotacji na 2023 rok. Na szkoleniu przedstawimy nowy sposób wyliczania stawek PKD oraz wskaźnika zwiększającego w 2023 roku - w oparciu o najnowsze zmiany ustawowe, związane z odliczaniem kwot na dzieci z Ukrainy.
 
Szkolenie będzie składać się przede wszystkim z praktycznych przykładów i ćwiczeń. Pokażemy jak policzyć podstawową kwotę dotacji, jak dokonać aktualizacji i wyrównania kwoty dotacji. Pokażemy, jak policzyć wydatki na przedszkola i szkoły w przypadku zespołów, na co zwrócić uwagę, aby nie zaniżać dotacji, a także jak w 2023 roku obliczyć wydatki z przeznaczeniem na uczniów z Ukrainy. Przedstawimy przykład wyliczenia na konkretnych danych dla samorządu (casy study).

Przedstawimy przykładowy model obliczeniowy służący do aktualizacji i wyrównywania dotacji w Państwa samorządzie, uwzględniający zmienną liczbę uczniów dotowanych w poszczególnych miesiącach, a także ustawowe ograniczenie zmiany wysokości dotacji.

II dzień: Rozliczenie dotacji oświatowych - na co zwrócić uwagę przyjmując rozliczenie dotacji (praktyczne warsztaty - case study na przykładowym rozliczeniu).

Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy dotyczącej przyjmowania od dotowanych podmiotów rozliczenia wykorzystania dotacji oświatowych, w tym z uwzględnieniem rozliczenia dotacji na kształcenie specjalne. Prowadzący szkolenie omówi różnice między dotacją niewykorzystaną, wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem oraz pobraną nienależnie/w nadmiernej wysokości. Jakie przepisy powinny znaleźć się w uchwale dotacyjnej w kontekście przyjęcia rozliczenia przez samorząd. Jak sprawdzić poprawność wykorzystanej dotacji ogólnej oraz dotacji na kształcenie specjalne na podstawie rozliczenia? Jak znaleźć błędy (wydatki niekwalifikowane) w składanym rozliczeniu? Jak sprawdzić poprawność wykazanych w rozliczeniu ustawowych wzorów do przeliczania kosztów wspólnych na kształcenie specjalne w szkołach, a jak w wysokość tzw. wydatków niezbędnych na uczniów niepełnosprawnych w przedszkolach? Szkolenie będzie miało charakter warsztatów - na przykładowym rozliczeniu zostaną omówione rozliczone wydatki, wskazane błędy oraz sposób ich odnajdywania.

Termin szkolenia:
  • 9-10 lutego 2023 r. – Centrum Szkoleniowe Ośrodka Rozwoju Edukacji, Sulejówek, ul. Paderewskiego 77
  • Początek zajęć 9 lutego 2023 r. – godzina 12.00
  • Zakończenie zajęć 10 lutego 2023 r. – godzina 13.00
Organizator zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie w Hotelu. Koszty przejazdu na szkolenie pokrywają sami uczestnicy.
Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarzadzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – II etap” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, w ramach Osi Priorytetowej II, Działania 2.10, Program Operacyjny WIEDZA  EDUKACJA  ROZWÓJ na lata 2014–2020.

logotypy:Funduszy Europejski, Unii Europejskie, Rzeczypospolitej Polskiej

Sulejówek, Centrum Szkoleniowe ORE, ul. Paderewskiego 77

Piotr Matuszak 22 570 83 42; piotr.matuszak@ore.edu.pl

Zapisanie się na szkolenie nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się. Osoby zakwalifikowane otrzymają oddzielnego maila do 2 lutego 2023 r.


09.02.2023 - 10.02.2023
Nieaktywny